DZIAŁANIE 1.2 BADANIA I INNOWACJE W PRZEDSIĘBIORSTWACH
Poddziałanie 1.2.1 Projekty badawczo-rozwojowe przedsiębiorstw
Typ B. Projekty celowe MŚP obejmujące prace B+R wraz z wdrożeniem
Wnioski można składać od dnia 29 lutego 2020 r. do 14 lipca 2020 r.
Wnioski mogą składać
- mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwa,
- konsorcja przedsiębiorstw, reprezentowane przez lidera (beneficjenta), którym jest mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwo,
- konsorcja przedsiębiorstw z udziałem: a) jednostek naukowych, b) uczelni, w tym spółek celowych uczelni, c) organizacji pozarządowych, d) instytucji otoczenia biznesu reprezentowane przez lidera (beneficjenta), którym jest mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwo.
O dofinansowanie projektu mogą ubiegać się wyłącznie Wnioskodawcy:
a) prowadzący działalność na terenie województwa małopolskiego, co znajduje potwierdzenie w dokumentach rejestrowych Wnioskodawcy, tj. informacja o posiadaniu np. siedziby lub oddziału, ewentualnie miejsca prowadzenia działalności na terenie województwa małopolskiego znajduje potwierdzenie w odpowiednim rejestrze,
b) lub oświadczający, że warunek, o którym mowa w ppkt a) zostanie spełniony najpóźniej na dzień podpisania umowy o dofinansowanie.
W ramach konkursu wsparciem objęte zostaną przedsięwzięcia zapewniające możliwość realizacji pełnego procesu tworzenia innowacyjnego rozwiązania. Przedsięwzięcia te obejmują dwie fazy tj.
(a) fazę badawczo-rozwojową (faza B+R) oraz
(b) fazę wdrożeniową.
Wsparciem objęte zostaną przedsięwzięcia dotyczące realizacji badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych, w tym linii demonstracyjnych i pilotażowych z przygotowaniem do wdrożenia wyników prac B+R uzyskanych w ramach realizowanego projektu w działalności gospodarczej, a także samym wdrożeniem wyników prac B+R uzyskanych w ramach projektu w działalności gospodarczej.
W zakresie fazy B+R wspieranych przedsięwzięć możliwe będzie:
1) nabycie wyników badań lub prac rozwojowych, jeżeli celem przedsięwzięcia jest prowadzenie dalszych prac badawczo-rozwojowych, zmierzających do opracowania innowacyjnego rozwiązania w oparciu o prace B+R dotyczące nowych właściwości danej technologii lub możliwości jej zastosowania w nowych warunkach związanych z indywidualnymi potrzebami danego przedsiębiorstwa,
2) przygotowanie prototypów doświadczalnych,
3) tworzenie instalacji demonstracyjnych i pilotażowych,
4) walidacja danego rozwiązania,
5) wsparcie przygotowania wyników fazy badawczej do zastosowania w działalności gospodarczej (jako uzupełniający komponent fazy B+R projektu).
W zakresie fazy wdrożeniowej wsparcie przeznaczone będzie na wdrożenie wyników fazy B+R do działalności własnej przedsiębiorstwa poprzez rozpoczęcie produkcji lub świadczenia usług na bazie rozwiązania / rozwiązań opracowanych w ramach fazy B+R projektu. Celem tej fazy powinno być wprowadzenie na rynek nowych lub znacząco udoskonalonych, w zakresie ich cech funkcjonalnych lub użytkowych, produktów (tj. wyrobów lub usług) lub procesów.
Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu
Maksymalny całkowity poziom dofinansowania wydatków kwalifikowalnych wynosi nie więcej niż:
I. pomoc na projekty badawczo-rozwojowe (dot. fazy B+R):
– w przypadku pomocy publicznej na badania przemysłowe:
a) mikro i małe przedsiębiorstwa – 70%,
b) średnie przedsiębiorstwa – 60%,
c) pozostali beneficjenci – 50%,
– w przypadku pomocy publicznej na eksperymentalne prace rozwojowe:
a) mikro i małe przedsiębiorstwa – 45%,
b) średnie przedsiębiorstwa – 35%,
c) pozostali beneficjenci – 25%,
– w przypadku pomocy publicznej na studium wykonalności:
a) mikro i małe przedsiębiorstwa – 70%,
b) średnie przedsiębiorstwa – 60%,
c) pozostali beneficjenci – 50%.
Poziom dofinansowania UE w przypadku badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych można zwiększyć o 15 punktów procentowych do maksymalnie 80% kosztów kwalifikowalnych, w przypadku spełnienia warunków, o których mowa w art. 25 ust. 6 Rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dn. 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu.
II. pomoc dla MŚP na wspieranie innowacyjności (dot. fazy B+R): 50%
– dotyczy wydatków związanych z uzyskaniem, walidacją i obroną patentów i innych wartości niematerialnych i prawnych (niezależnie do rodzaju badań i statusu przedsiębiorstwa).
III. pomoc de minimis (dot. fazy B+R oraz fazy wdrożeniowej): Maksymalna intensywność pomocy de minimis wynosi 85% kosztów kwalifikowanych.
IV. regionalna pomoc inwestycyjna (dot. fazy wdrożeniowej): Maksymalny całkowity poziom dofinansowania wydatków kwalifikowalnych wynosi:
a) mikro i małe przedsiębiorstwa – 55%,
b) średnie przedsiębiorstwa – 45%.
Minimalna wartość wydatków kwalifikowalnych w ramach projektu wynosi 500 000 zł.
Maksymalna wartość wydatków kwalifikowalnych w ramach projektu wynosi 50 000 000 zł.
ZAINTERESOWANYCH POZYSKANIEM DOTACJI ZAPRASZAMY DO KONTAKTU
ZLEĆ PRZYGOTOWANIE WNIOSKU – PODAJ DANE DO KONTAKTU – CZEKAJ NA KONTAKT DORADCY