Ogłoszono nowy konkurs w ramach „Szybkiej ścieżki” w ramach Poddziałania 1.1.1 „Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa” POIR w 2017 r.
W konkursie 3/1.1.1/2017 dofinansowanie przeznaczone jest na realizację małych (od 300 tys. PLN) projektów o krótkim okresie realizacji (zakończonych do 31 października 2018 r.), zlokalizowanych poza województwem mazowieckim (kategoria regionów słabej rozwiniętych). Projekty muszą obejmować badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe albo eksperymentalne prace rozwojowe (projekty, w których nie przewidziano eksperymentalnych prac rozwojowych, nie mogą uzyskać dofinansowania).
Wnioski można składaćw terminie: od 1 czerwca do 31 sierpnia 2017 r.
W konkursie obowiązują nowe, łatwiejsze zasady aplikowania, do konkursu mogą przystąpić podmioty:
- spełniające kryteria mikro-, małego lub średniego przedsiębiorcy określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia 651/2014 r.,
- zarejestrowane i prowadzące działalność na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- które przed złożeniem wniosku o dofinansowanie nie otrzymały dofinansowania w ramach I osi PO IR (jako: beneficjenci indywidualni, liderzy konsorcjów, konsorcjanci, wehikuły inwestycyjne, które otrzymały bezpośrednio wsparcie z NCBR lub jako przedsiębiorstwa typu spin-off powołane przez dany wehikuł w ramach BRIdge Alfa) oraz
- które przed złożeniem wniosku o dofinansowanie nie otrzymały dofinansowania w ramach Projektu systemowego „BRIdge Alfa”, realizowanego w ramach Działania 1.5 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 (jako wehikuły inwestycyjne, które otrzymał bezpośrednio wsparcie z NCBR lub jako przedsiębiorstwa typu spin-off powołane przez dany wehikuł w ramach BRIdge Alfa).
Miejsce realizacji projektu musi znajdować się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w województwie innym niż mazowieckie.
Projekt dofinansowany w ramach konkursu musi wpisywać się w co najmniej jedną Krajową Inteligentną Specjalizację.
Nowe zasady przeprowadzania tego konkursu oznaczają w szczególności całkiem nowy zestaw kryteriów oceny oraz uproszczoną ocenę merytoryczną. Konkurs będzie podzielony na miesięczne etapy po to, aby ocena projektów mogła rozpoczynać się po zakończeniu każdego etapu, a nie dopiero po zakończeniu całego naboru.
Dla nowego konkursu w ramach „Szybkiej ścieżki” przewidziano uproszczony zestaw kryteriów oceny projektów. NCBR zaproponowało bardziej liberalne podejście do oceny niektórych kryteriów obowiązujących do tej pory w „Szybkiej ścieżce” w ramach Poddziałania 1.1.1. Wystarczające do spełnienia kryterium „Nowość rezultatów projektu” (otrzymania 1 pkt) będzie wykazanie nowości na poziomie przedsiębiorstwa. Eksperci oceniający projekt będą brać pod uwagę przede wszystkim poziom innowacyjności danego rozwiązania oraz jego znaczenie dla rozwoju danego przedsiębiorstwa oraz poprawy jego konkurencyjności. Niemniej jednak nadal projekt musi dotyczyć innowacji produktowej lub procesowej i być projektem badawczym. Maksymalna liczba punktów (3 pkt) zostaje przyznana projektowi przewidującemu powstanie innowacyjnych produktów/technologii/usług, które nie są jeszcze dostępne na polskim rynku lub też takich, które są dostępne, ale oferują nowe, innowacyjne funkcjonalności co najmniej w skali polskiego rynku.
Konkurs przewiduje ograniczony zestaw wymogów, które trzeba spełnić w ramach kryteriów dostępu. Wymogi dotyczące zespołu projektowego oraz własności intelektualnej będą kryteriami punktowanymi, a nie jak dotychczas dostępowymi. Pozwoli to nie odrzucać projektów tych wnioskodawców, którzy dopiero budują swój potencjał w zakresie działalności badawczej. Ponadto w tym konkursie zrezygnowano z wymogu posiadania umów warunkowych z członkami kluczowej kadry B+R i zarządzającej oraz podwykonawcami jako wymogu obligatoryjnego. Posiadanie takich umów będzie warunkiem otrzymania maksymalnej oceny w ramach kryterium, tj. 5 punktów.
Dzięki zaproponowanym zmianom, NCBR liczy na udział w konkursie przedsiębiorców, którzy niekoniecznie mają duże doświadczenie w realizacji projektów B+R, ale mają pomysły i rozwijają swój potencjał technologiczny.
Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych projektu dofinansowanego w ramach konkursu wynosi 300 000 PLN.
Maksymalna wartość kosztów kwalifikowalnych projektu dofinansowanego w ramach konkursu wynosi 1 500 000 PLN.
Końcowa data realizacji projektu nie może być późniejsza niż 31 października 2018 r.
Wnioskodawca może powierzyć realizację części prac w projekcie podwykonawcy. Wartość prac realizowanych na zasadzie podwykonawstwa nie może przekroczyć 50% wartości kosztów kwalifikowalnych.
Intensywność wsparcia nie może przekroczyć:
ZAINTERESOWANYCH POZYSKANIEM DOTACJI ZAPRASZAMY DO KONTAKTU
ZLEĆ PRZYGOTOWANIE WNIOSKU – PODAJ DANE DO KONTAKTU – CZEKAJ NA KONTAKT DORADCY