Jest to bezzwrotna dotacja przeznaczona na utrzymanie działalności, wydatki związane z bieżącą działalnością firm. Otrzymane dofinansowanie firmy będą mogły przeznaczyć na koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa oraz te związane z finansowaniem kapitału obrotowego, tj. opłacenie mediów, najem powierzchni, zakup towarów czy ubezpieczenie działalności.
Dotacje na kapitał obrotowy udzielana są w ramach nabóru w ramach Poddziałania 1.4.1 Promocja przedsiębiorczości oraz podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej województwa podlaskiego.
W konkursie wnioski składać mogą mikro i małe firmy z woj podlaskiego, które:
- odnotowały spadek obrotów (przychodów ze sprzedaży) o co najmniej 30% w okresie wybranego jednego miesiąca w 2020 roku począwszy od 1 marca 20202 roku w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub w porównaniu do analogicznego miesiąca ubiegłego roku, w związku z zakłóceniami gospodarki na skutek COVID-19
- na dzień 31 grudnia 2019 r. prowadziły działalność gospodarczą nie znajdowały się w trudnej oraz sytuacji oraz nie zalegały z płatnościami podatków i składek na ubezpieczenia społeczne lub na dzień złożenia wniosku nie zalegają z płatnościami podatków i składek na ubezpieczenia społeczne (przy czym: (i) rozłożenie płatności na raty lub jej odroczenie, lub (ii) zaleganie z płatnościami podatków i składek na ubezpieczenia społeczne nieprzekraczające trzykrotności wartości opłaty pobieranej przez operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe za traktowanie przesyłki listowej jako przesyłki poleconej (aktualnie 8,70), nie jest uznawane za zaległość)
Wysokość dotacji na kapitał obrotowy zależy od wielkości zatrudnienia w firmie.
Maksymalna kwota dotacji to 165 tys. PLN
Maksymalną kwotę wsparcia wylicza się według wzoru = 23535,33 x √FTE (zatrudnienie w firmie w przeliczeniu na pełne etaty na dzień 31.05.2020 r.)
Wysokość wsparcia jakie może uzyskać Twoja firma możesz sprawdzić na stronie Dotacje na kapitał obrotowy
Poziom dofinansowania wynosi 100%, a wypłata całości kwoty dotacji dokonywana jest w formie zaliczki jednorazowo po przyznaniu dofinansowania.
Brak wkładu własnego.
Warunkiem rozliczenia dotacji jest utrzymanie działalności przez 3 miesiące.
Przekazywane środki nie są powiązane z koniecznością utrzymania poziomu zatrudnienia.
Dotacja będzie bezzwrotna w przypadku utrzymania działalności przedsiębiorstwa przez okres co najmniej 3 miesięcy kalendarzowych licząc od miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono wniosek o wsparcie.
Wsparcie z konkursu można łączyć z innymi formami wsparcia związanymi z COVID-19, łączny limit pomocy uzyskanej z różnych źródeł nie może przekroczyć 800 tys. euro.
Wartość dotychczasowej pomocy de minimis nie ma wpływu na możliwą do otrzymania wysokość wsparcia.
Wnioski można składać w terminie od 22.06.2020 r. do 30.06.2020 r. do godziny 15:30 lub do zamknięcia naboru komunikatem ION w związku z przekroczeniem 100% alokacji przewidzianej na niniejszy nabór. Ocena wniosków obywa się na bieżąco, według daty i czasu wpływu wniosku w wersji elektronicznej.