Ogłoszono konkurs o dotacje dla mikro, małych i średnich firm z woj. mazowieckiego. (Działanie 3.3 Innowacje w MŚP, typ projektu: Wprowadzanie na rynek nowych lub ulepszonych produktów lub usług, nr RPMA.03.03.00-IP.01-14-122/22)
Możliwe będą do realizacji następujące rodzaje projektów:
· rozbudowa przedsiębiorstw, w szczególności związana z wprowadzaniem na rynek nowych lub ulepszonych produktów i usług (przez rynek rozumie się co najmniej obszar działalności gospodarczej przedsiębiorstwa otrzymującego wsparcie);
· realizacja zasadniczych zmian procesu produkcyjnego lub zmiana w zakresie sposobu świadczenia usług (w tym usług świadczonych drogą elektroniczną);
· wdrożenie wyników prac B+R do działalności gospodarczej.
Do wydatków kwalifikowalnych, wyłącznie w przypadku przyjęcia projektu do realizacji, mogą zostać zaliczone koszty niezbędne do realizacji celów projektu. Katalog ten jest katalogiem zamkniętym, co oznacza, że wyłącznie wskazane w nim koszty w ramach poniżej wskazanych kategorii mogą stanowić wydatki kwalifikowalne:
- Koszty przygotowania biznes planu (maksymalnie 5 000 PLN).
- Prace adaptacyjne pomieszczeń przeznaczonych do instalacji zakupionych w ramach projektu maszyn, sprzętu i urządzeń (niewymagające uzyskania pozwolenia na budowę), maksymalnie 5 % kosztów kwalifikowalnych projektu. Wnioskodawca powinien posiadać prawo użytkowania tych pomieszczeń co najmniej do dnia zakończenia trwałości projektu.
- Środki trwałe minimum 70% kosztów kwalifikowalnych, w szczególności:
– zakup, wytworzenie i/lub modernizacja maszyn, sprzętu i urządzeń;
– dostawa, instalacja i uruchomienie maszyn, sprzętu i urządzeń zaliczanych do środków trwałych wraz ze specjalistycznym instruktażem w ich obsłudze.
W przypadku wytworzenia lub modernizacji środków trwałych wnioskodawca musi przedstawić (na etapie aplikowania na potrzeby oceny eksperckiej) analizę rynku wskazującą, że wartość środków trwałych powstałych w związku z ww. czynnościami nie przekracza wartości rynkowej.
- Wartości niematerialne i prawne niezbędne do uruchomienia zakupionych, wytworzonych lub zmodernizowanych środków trwałych (maksymalnie 20% kosztów kwalifikowalnych projektu), w szczególności zakup i konfiguracja oprogramowania, baz danych, licencji oraz wydatków związanych z tworzeniem serwisów internetowych i aplikacji mobilnych, jeżeli spełniają łącznie następujące warunki:
- będą wykorzystane wyłącznie w przedsiębiorstwie otrzymującym pomoc;
- będą podlegać amortyzacji;
- zostaną nabyte na warunkach rynkowych od osób trzecich zgodnie z zasadą konkurencyjności;
- zostaną włączone do aktywów przedsiębiorstwa i pozostaną związane z projektem, przez co najmniej 3 lata od daty zakończenia realizacji projektu.
Wartości niematerialne i prawne kwalifikują się do obliczania kosztów inwestycyjnych i mogą być uznane za kwalifikowalne, jeżeli spełniają łącznie następujące warunki:
- należy z nich korzystać wyłącznie w zakładzie otrzymującym pomoc;
- muszą podlegać amortyzacji;
- należy je nabyć na warunkach rynkowych od osób trzecich niepowiązanych z nabywcą;
- muszą być włączone do aktywów przedsiębiorstwa otrzymującego pomoc i muszą pozostać związane z projektem, na który przyznano pomoc, przez co najmniej trzy lata.
- Koszty informacji i promocji projektu integralnie związanych z jego realizacją. Koszty te nie mogą przekroczyć 20 000 PLN. W ramach limitu na działania informacyjno-promocyjne kwalifikowalne są wyłącznie wydatki dot.:
- oznaczeń;
- bilbordów;
- tablic informacyjno-promocyjnych;
- tablic pamiątkowych;
- oraz utworzenia/rozbudowy istniejącej strony internetowej, przygotowania materiałów filmowych i zdjęciowych, organizacji spotkań informacyjnych w sieci internetowej, publikacji
w mediach społecznościowych informacji promujących projekt.- Koszt racjonalnych usprawnień zdefiniowany w załączniku do regulaminu konkursu pn. Zasady uniwersalnego projektowania.
Minimalna wartość dofinansowania projektu w ramach konkursu wynosi 250 000,00 PLN.
Maksymalna wartość dofinansowania projektu w ramach konkursu wynosi 900 000,00 PLN.
Maksymalny poziom dofinansowania wynosi 80 % kosztów kwalifikowalnych projektu.
Wnioski można składać od 2 do 23 stycznia 2023 r.